CHP Diyarbakır İl Başkanlığı,”AKP iktidarında çocuklar çocukluğunu yaşayamadı” « Gazete Baskın

13 Haziran 2024 - 01:40

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı,”AKP iktidarında çocuklar çocukluğunu yaşayamadı”

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı,”AKP iktidarında çocuklar çocukluğunu yaşayamadı”
Son Güncelleme :

04 Kasım 2022 - 12:19

67 views

UHA/KEMAL YAKIŞIKLI-     Adalet Bakanlığı’nın suça sürüklenen çocuklara yönelik açıkladığı tabloya göre son beş yılda 2 milyon 393 bin çocuk suçla tanıştığını, suça sürüklenen çocukların yüzde 36 ile en çok “yaralama” gerekçesiyle yargılandığını söyleyen, Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır İl  Başkanı Abdullah Atik, “AKP iktidarında çocuklar çocukluğunu yaşayamadı, son 5 yılda 2,3 milyon çocuk suçla tanıştı” dedi.

Atik, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Adli İstatistik verilerine göre son beş yılda suça sürüklenme nedeni ile güvenlik birimlerine getirilen çocuk sayısının günde bin 311, saatte ise 55 olduğun kaydedip, bu çocukların ya suçlu ya da suç mağduru olduğuna dikkat çekti. Atik şöyle dedi:

“TÜİK verilerine göre 2017-21 yılları arasında suça sürüklenme nedeni ile 2 milyon 393 bin 325 çocuk güvenlik birimlerine getirildi. 2008 yılında mağdur olarak kolluk kuvvetlerine getirilen çocuk sayısı 44 bin 153 iken bu sayı yıllar içinde yüzde 371 artarak, 2021 yılında 207 bin 999’a ulaştı. 2017-2021 yılları arasında suç mağduru olan toplam çocuk sayısı ise 1 milyon 66 bin 804 olarak kayıtlara geçti. Verilere göre, ayda 17 bin 780 çocuk suçun mağduru oldu.”

Bu çocuklar hepimizin çocukları, suça karışma ihtimaline engel olmalıyız

Çocukların suça sürüklenmesinde yanlış politikaların yanı sıra ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krizin yarattığı baskılarında da etkili olduğunu belirten Atik, ”Bu krizin aileler üzerinde yarattığı baskı çocuklara aile içi şiddet başta olmak üzere pek çok alanda şiddete ve suça başvurmalarına neden oluyor. Çocuklar, hepimizin çocukları. Koruyucu ve çocukları destekleyici tedbirler uygulayarak suça karışma ihtimaline engel olmamız gerekiyor. Ve en önemlisi çocuk suça karıştığı zaman ilgili işlemler kolluğun çocuk birimince yerine getirilmesi gerekiyor. Bu durumun ihlali bile birçok yeni suça neden olmaktadır.” dedi.

AKP iktidarında çocukların çocukluklarını yaşayamadığına dikkat çeken Atik şunları kaydetti:

“TÜİK’in açıkladığı verilere göre 2021 yılında güvenlik birimlerine 499 bin 319 çocuğun yolu düşmüş. Çocukların karıştığı olayların yüzde 36,6’sı yaralama, yüzde 27,2’si hırsızlık, yüzde 5,1’i uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak, yüzde 4,3’ü tehdit, yüzde 3,8’ine ise cinsel suçlar olarak kayıtlara geçmiş. Bu suçlarla çocukların yan yana geldiği bir toplumun yarınlarından son derece endişeliyiz. Çocukların toplumsal kaostan etkilenerek suça sürüklendiği gerçeğini başta mevcut iktidar olmak üzere herkes kabul etmeli. Çocuklar suç işlemiyor, suça sürükleniyor.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.