Cihat Yaycı: Maymun çiçeği, ilk vakadan 1 yıl önce Münih Konferansı’nda anlatıldı « Gazete Baskın

28 Mayıs 2024 - 00:34

Cihat Yaycı: Maymun çiçeği, ilk vakadan 1 yıl önce Münih Konferansı’nda anlatıldı

Cihat Yaycı: Maymun çiçeği, ilk vakadan 1 yıl önce Münih Konferansı’nda anlatıldı
Son Güncelleme :

30 Mayıs 2022 - 14:20

59 views


Maymun çiçeği virüsünün, 2021 Münih Konferansı’nda gündeme getirildiği iddiaları üzerine Doç. Dr. Yaycı, senaryoların hazırlanmasının sebeplerinden birinin biyolojik savaş olabileceğini söyledi.

Koronavirüs salgının ardından, maymun çiçeği virüsünün 20’den fazla ülkede görülmesi ile yeni bir salgın kapıda mı endişesi belirdi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda ise, virüsün yayılma hızının koronavirüs kadar hızlı olmayacağı belirtildi.

Koronavirüsün laboratuvar ortamında üretildiği iddialarının bir benzeri, sosyal medyada maymun çiçeği virüsü için de konuşulmaya başladı.


Maymun çiçeği senaryoları: 271 milyon ölüm yaşanacak

2021 yılında düzenlenen Münih Güvenlik Konferansı sırasında maymun çiçeği virüsünün dünyaya yayılacağı senaryosunun sunulduğu ortaya çıktı.

Senaryoda ilk vakaların 2022 Mayıs ayında ortaya çıkacağı, 2023 Aralık ayına dek ise virüs nedeniyle dünya genelinde 271 milyon ölümün yaşanacağı belirtildi. Senaryoyu hazırlayan The Nuclear Threat Initiative (NTI) ise bu durumun sadece bir tesadüf olduğu açıklamasını yaptı.


“Bakterilerin mutasyonları öngörülmesi mümkün değildir”

Münih Konferansı’nda hazırlanan senaryoyu kamuoyu ile paylaşan İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğr. Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, virüsün çıkış noktasından ne amaçlandığına kadar yaptığı değerlendirmelerde şu ifadeleri kullandı:

“Bu araştırmalarımız ‘doğal bir virüs salgınının önceden kestirilemeyeceği, tahmin edilemeyeceğini’ bize gösterdi. Eğer tabii bu virüs salgını insan eliyle önceden planlanmamış ise. Bu sonuca nasıl vardığımızı özetlemek gerekirse virüsler DNA’sı olmayan sadece RNA’sı olan, çoğalmak için hücre içinde bir protein ile eşleşmesi gereken mikroorganizmalardır. Kendileri tek başına çoğalamazlar. Bakteriler ise, kendi DNA’sı olan hatta bulunduğu ortamda başka DNA ile eşleşebilen bir mikroorganizmadır. Dolayısıyla bakterilerin mutasyonları öngörülmesi mümkün değildir. Çünkü bulunduğu çevreden başka DNA yapısıyla eşleşme ihtimali vardır. Virüslerde bu durum söz konusu değildir. Virüslerin mutasyona uğraması için virüslere gerekli koşulların hazırlanması ya da bu koşulların oluşması gerekiyor.”


“Biyolojik savaş olduğu kanısına varılabilir”

İHA’nın haberine göre; Doç. Dr. Cihat Yaycı virüsün yayılma hızının tahmin edilebileceğini ancak hangi tarihte ortaya çıkacağının bilinmesinin zor olduğunun altını çizdi. Ancak virüsle ilgili bir senaryo hazırlanmasının iki sebebi olabileceğini vurgulayan Doç. Dr. Yaycı, “O raporun hazırlandığı tarihte virüs zaten kuluçkadan çıkıp gözlenmeye başlamıştır. İkinci olarak ise, virüs laboratuvarda oluşturulmuş olabilir. Eğer ki o anda virüs, dünyada gözlemleniyor ve algoritmalar çalıştırılıyorsa, önlem alması gereken kurumlar ve örgütler önlem almamış sonucu çıkabilir ya da özellikle böyle bir salgın oluşturulması hedeflenmiştir. Eğer böyle ise bu durumun birbiyolojik savaş olduğu kanısına varılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.


“Biyolojik saldırı, artık büyük ülkelerin savaş konsepti içinde yer almaktadır”

Doç. Dr. Cihat Yaycı, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“ABD, 2012 yılında eski adı Sağlık İstihbaratı olan dersi, Genetik İstihbarat dersi olarak değiştirmiştir. Ayrıca bu ders Savunma Bakanlığı İstihbarat Okulunda okutulmaktadır. Türkiye’de 2019’dan itibaren Genel Kurmay İstihbarat Okulunda Genetik İstihbarat dersi olarak okutulmaktadır. Biyolojik silahların, ateşli silahlardan daha etkili bir yıkım aracı olduğu görülmektedir. Ateşli silahlar binlerce kişiyi öldürebilirken, biyolojik silahlar yüzbinlerce kişinin ölümüne sebep olabilecek potansiyele sahiptir. Elde edilmesi nispeten kolaydır, ancak depolama ve dağıtma sinir gazlarından daha da zordur. Biyolojik saldırı, artık büyük ülkelerin savaş konsepti içinde yer almaktadır.


“Yeni bir sağlık seferberliği mevzuatı yazılması gerekmektedir”

Görünen o ki biz ve dünya bu tür pandemilerle daha çok karşılaşacağız. Şimdiden çok tedbirli olmalıyız. Ülkemizde de yeni bir sağlık seferberliği mevzuatı yazılması gerekmektedir. Hazırlanacak sağlık seferberliği askeri seferberlikle uyumlu olmalıdır.”


“Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler taburlarını güçlendirmek lazımdır.”

Atatürk döneminde milli olanaklarla geliştirilen çiçek aşısını hatırlatan Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, “Bu aşının da maymun çiçeği virüsüne karşı etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca bu stratejiye paralel olarak, Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN) taburlarını güçlendirmek lazımdır. Böylece biyolojik saldırılardan mütevellit pandemi süreçlerinde filyasyon çok daha profesyonel ve hızlı bir biçimde yapılabilir. Atom Enerjisi Kurumu, Nükleer Enerji Kurumu gibi bir de yakın zamanda KBRN ve Genetik kurumunun kurulması gereklidir.” diye konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.