DAKAP’dan çağırı: Arkadaşlarımızı serbest bırakın  « Gazete Baskın

2 Mart 2024 - 06:37

DAKAP’dan çağırı: Arkadaşlarımızı serbest bırakın 

DAKAP’dan çağırı: Arkadaşlarımızı serbest bırakın 
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 19:00

88 views

 

Batman’da aralarında siyasetçilerinde içinde bulunduğu 15 kadının gözaltına alınmasına ilişkin DAKAP Diyarbakır’da açılma yaptı.

 

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP), Batman’da dün sabah saatlerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ev baskınlarında aralarında siyasetçilerinde bulunduğu 15 kadının gözaltına alınması ilişkin Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta açılma yaptı. Basın açıklamasını DAKAP adına Haber Sen Kadın Sekreteri Esra Ademhan okudu.

 

 

Yapılan açılmada şu ifadelere yer verildi: ” Batman da ,30 Mayıs tarihinde , sabah saatlerinde aralarında parti yöneticileri ve dernek üyelerinin olduğu 12 kadın siyasetçi gözaltına alınmıştır. Ev baskınları esnasında kapıları kırılmış, arama sırasında eşyaları dağıtılmış, psikolojik şiddet uygulanmıştır.

İktidar, 2015 yılından itibaren şiddete dayalı geliştirdiği politikalarını, maalesef son süreçte hukukun üstünlüğünü de ayaklar altına alarak tasfiye amaçlı artırmıştır. Neredeyse belirli periyotlarla bölgede kadın siyasetçilere, sendika yöneticilerine, dernek üyelerine yönelik operasyonlar düzenlemekte gözaltı tutuklama yapılmaktadır. Sivil alanda demokratik faaliyet yürüten kadınlar hedef haline getirilmektedir.

İktidarın ,toplumu kutuplaştıran, şiddeti artıran, korku iklimi yaratma çabalarına karşı, direnen , cesur ,demokratik siyasettin en güçlü yürütücüsü olan biz kadınlara dönük bu saldırıların temel nedeni kadınlardan duyulan korkunun yansımasıdır.

Siyasi iktidar, son süreçte kadınlara topyekün bir saldırı ile yönelmiş durumdadır. Kadınlara karşı şiddeti ve kadın cinayetlerini önleyemeyen, tam tersi cezasızlık politikası ile şiddetin ve kadın kırımının önünü açan, taciz ve tecavüzü iyi hal indirimi ile normalleştiren hukuk sistemi ile, sanatçılara ve özelde kadın sanatçılara yönelik taciz ve saldırı ile, yine kadın sanatçıları tehdit eden ve hedef haline getiren nefret dili ile ,ana dili ile şarkı söylemesine yasak koyulan, konserleri iptal edilen , kıyafetleri ve yaşam tarzı gerekçe gösterilerek hedef haline getirilen kadın sanatçılar, çağ dışı bazı kısıtlama ve yasaklamalarla parklarda spor yapmaları engellenerek baskılanmaya çalışılan kadınlar ,bir yandan da demokratik siyaset yürüten kadınlara siyaset yasağı koyma , kadın siyasetçilerimizi cezaevlerinde tutsak ederek siyasetten uzaklaştırma ,halkın iradesi ve kadın temsiliyeti olan vekilimize kamuoyu önünde çivileme tehditleri savuran bir zihniyetle biz kadınları kendi belirledikleri görünen ve görünmeyen duvarlar arasında hapsetme çabaları ile politikalar yürütülmektedir.

Dilimize ,kimliğimize, yaşam tarzımıza, siyasetimize, tercihlerimize müdahale edilmekte, cemaat ve tarikatların karanlık zihniyeti dayatılmaya çalışılmaktadır

Ülke siyasal ,toplumsal ve ekonomik olarak tarihin en derin krizini yaşamaktadır . Halk her anlamda nefes alamaz hale gelmiştir. .iktidar, ülkeyi içine sürüklediği derin buhranı, açlığı ,yoksulluğu ,geleceksizliği, milliyetçi, ırkçı hamasetlerle, normalleştirmeye çalıştırarak, bekâ sını sürdürme derdindedir

Ülkenin içinde bulunduğu durumu başta Kürtler ,kadınlar ve gençler olmak üzere tüm muhalif kesim üzerinde baskı uygulayarak örtme çabası içerisinde olan siyasi iktidar, ırkçılığa ,militarizme, feodalizme, kapitalizme ve muhafazakar , karanlık zihniyetlere karşı evde, iş yerinde, sokakta ve ülkenin her tarafında mücadele eden biz kadınları göz altı ,tutuklama ,şiddet ve tehdit dili kullanarak sindirmeye çalışmakta ,kadın kurumlarını kapatma ,Kayyum atama, algı operasyonu ile sokaktan uzaklaştırma girişimleri ile kadın hak ve kazanımlarımız gasp edilmeye çalışmakta, kadın mücadelemizi zayıflatmaya çalışmaktadır.

Ancak biz kadınlar buradan tekrar sesleniyoruz ,

Bizler savaşın ve şiddetin gölgesinde yaşamak istemiyoruz, iktidarın milliyetçi, ırkçı ,cinsiyetçi ,tekçi ,karanlık zihniyetini dayattığı ittiatkar bir toplum istemiyoruz. İktidarın bu baskıcı politikalarına rağmen, barışı, adaleti, özgürlüğü ,eşitliği ısrarla savunuyor :dilimize, kimliğimize yaşam tarzlarımıza ,tercihlerimize ,doğamıza çocuklarımızın yarınına, emeğimize , farklılıklarımıza, barışa ve demokrasiye sahip çıkma adına tüm toplumu birlikte mücadele etmeye ve büyütmeye çağırıyoruz.

Dicle Amed kadın Platformu olarak haksız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan kadın arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını buradan yetkililere duyuruyoru.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.