DİSK, Diyarbakır Büyükşehir Belediye’sine ‘düşük ücret’ çıkarması yaptı « Gazete Baskın

1 Mart 2024 - 10:57

DİSK, Diyarbakır Büyükşehir Belediye’sine ‘düşük ücret’ çıkarması yaptı

DİSK, Diyarbakır Büyükşehir Belediye’sine ‘düşük ücret’ çıkarması yaptı
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2022 - 13:41

29 views

DİSK Genel-İş Sendikası Diyarbakır 2 No’lu Şubesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan işçilerin düşük ücretle çalıştırılmaya devam edildiğine dikkat çekmek için belediyenin önünden seslendi. Açıklamada ilçe belediyelerde çalışan işçi ücretlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne oranla daha iyi olduğuna vurgu yapılarak, yetkililere çağrıda bulundu.

 

“Sefalet ücreti değil, insanca yaşanabilir bir ücret istiyoruz” talebiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan açıklamayı okuyan DİSK Genel İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Hayri Eroğlu şunları söyledi:

 

“3 bin 600 işçi için 2 aydır süren çalışmalar sonuç vermedi”

Değerli basın emekçileri, 3 bin 600 işçiyi ilgilendiren DBB Personel AŞ de yetkili olan sendikamız DİSK/GENEL-İŞ adına, Büyükşehir Belediyesi yetkilililerinden iki ayı aşkın bir süredir yaşanan yüksek enflasyona karşı ek protokolle şirket işçilerinin ücretlerinde ek bir zam yapma talebimize ne yazık ki bugüne kadar olumlu bir yanıt alabilmiş değiliz. Dolaysıyla taleplerimizi bir basın açıklamasıyla duyurma kararı aldık.

 

Son bir yılda enflasyona karşı ücretlerimiz eridi. Yaşanan yüksek enflasyondan karşısında yapılan ücret artışları daha cebimize girmeden uçup gidiyor. Türkiye’de, artık neredeyse asgari ücret, ortalama ücret halini almış durumda. Çalışanların % 60’ı asgari ücret ve altında bir ücretle yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyor. Üstüne üstlük artan vergi dilimleri karşısında ücretlerimiz her geçen gün eriyor.

 

“Mevzuatta değişiklik yapılmadığı için işçilerin ücreti asgari ücretin altında kaldı”

Bir yandan Cumhurbaşkanı kararnamesi ile asgari ücretin altında ücret ödenmesi yasaklanırken diğer yandan vergi mevzuatındaki boşluktan kaynaklı artan vergi dilimleri ile ücretlerimiz asgari ücretin de altında kalmasına neden oluyor. Asgari ücretin net 5.500 lira olması gerekirken, vergi mevzuatında gerekli değişiklik yapılmadığından geçtiğimiz aydan itibaren şirket işçisi kardeşlerimizin bordrosuna yansıyan ücret 5.225И oldu hatta 5.100 lira maaş alan işçiler oldu. Yani işçiler asgari ücretin altında bir ücret almaya mecbur bırakıldı.

 

“Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçilere hala ücret artışı yapmış değil”

Hayat pahalılığının artması ve alım gücünün düşmesinden kaynaklı, emeklilere, memura, ve tüm kamu çalışanlarına önemli oranda artışlar yapıldı. Türkiye genelinde ve bölgedeki çoğu belediyelerde önemli oranda artışlar yapılırken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi işçilerine hala bir artış yapılmış değil ve ne yazık ki asgari ücretin altında bir ücrete mahkum olmuş durumdayız.

 

“Alın terimizin karşılığını istiyoruz”

Diyarbakır’ımızın güzel insanlarına en iyi hizmeti vermek için canla başla çalışıyoruz. Kış günü kardan ve buzdan kapanan yolları biz açıyor biz temizliyoruz. Yazın 50 derecede güneşin altında sıcak asfaltı biz döküyoruz, Sokak ve caddeleri biz temizliyoruz. İşine yetişmek için koşturan esnafı, işçiyi, memuru biz taşıyoruz. Şehrimizin Park ve bahçe bakımlarını, temizliğini biz yapıyoruz. Diyarbakır’ımızın su ve kanalizasyon hizmetlerini 24 saat aksatmadan biz sağlıyoruz. Bunun İçin emeğimizin ve alın terimizin karşılığı olan hakkımızı istiyoruz.

 

“İşçiler artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyor”

Eroğlu işçilerin taleplerini şöyle sıraladı, “Büyükşehir belediyesi işçileri insanca yaşanabilir bir ücret istiyor! Büyükşehir belediyesi işçileri emeğinin ve alın terinin karşılığını istiyor! Büyükşehir belediyesi işçileri çoluğuna, çocuğuna, evine ekmek parası götürmek istiyor! Büyükşehir belediyesi işçileri Ulaşım hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak istiyor! Büyükşehir Belediyesi işçileri banka maaş promosyonunun yeni şartlara göre güncellenmesini istiyor! Büyükşehir belediyesi şirket işçileri artık üvey evlat muamelesi görmek istemiyor, tam kadro istiyor!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.