Diyarbakır’da 1 Mayıs Mitingi: Eşitlik, demokrasi ve emek için bir aradayız « Gazete Baskın

6 Aralık 2023 - 14:22

Diyarbakır’da 1 Mayıs Mitingi: Eşitlik, demokrasi ve emek için bir aradayız

Diyarbakır’da 1 Mayıs Mitingi: Eşitlik, demokrasi ve emek için bir aradayız
Son Güncelleme :

01 Mayıs 2022 - 12:07

94 views

Berat Elhakan / Haber Merkezi | Diyarbakır’da 1 Mayıs Mitingi İstasyon Meydanı’nda yüzlerce kişinin katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Diyarbakır’da emekçiler 1 Mayıs kutlaması için İstasyon Meydanı’nda toplandı. Meydandaki kutlamalar Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Genel-İş, Diyarbakır Tabip Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu üyelerinden oluşan tertip komitesi tarafından düzenlendi.

Kutlamaya, TGS, Emek Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, CHP, TKP, Halkaların Demokratik Partisi, Kürdistan Komünist Partisi, Genel-İş, HDP milletvekilleri katıldı.

 

İŞÇİLERİN HAKLARINI İSTİYORUZ”

Tertip komitesi adına  konuşan Genel-iş 1No’lu Şube Başkan Kamuran Taş, şunları söyledi: “Eşitlikten, barıştan ve demokrasiden yanında olanlar hepiniz hoş geldiniz. Bu meydanda ve ülkenin her meydanında haklarını savunmak için bir araya gelenler hepiniz hoş geldiniz. Ülkenin tüm kaynakları bir avuç patronlara aktarıldı. Açlıkla yolsuzlukla mücadele eden işçilerin haklarını istiyoruz. İşçilerin Çalışırken ölmediğini bir memleket istiyoruz. Toplumsal sorunların şiddet temelinde kullanılmadığı bir memleket istiyoruz. Biz memleket isteriz eşit yurttaşlık istiyoruz. Tüm baskılara rağmen mücadeleden vazgeçmeyen emekçileri var. Yaşasın 1 Mayıs.”

“FATURA HALKA KESİLİYOR”

Savaşın ve krizin emekçilerin omuzlarına olduğunu ifade eden  MYK Üyesi Gönül Kural Şimşek,  “Emeğimizle insanca yaşama mücadelesi veriyoruz. Güvenceli, kadrolu çalışma hakkımız yok sayılır. KHK ile kamu emekçileri hukuksuzca ihraç ediliyor. Kapitalist barbarlığın yarattığı tahribatın faturası halka kesiliyor. Savaşın alevleri işçileri yakıyor, milyonlarca insan yerinden yurdundan ediliyor. Seçmenin seçim hakkı yok sayılıyor, cezaevlerinde işkenceler yapılıyor. Savaşlar ve işgallerle ekmeğimiz küçülüyor. Kadına yönelik şiddet, iş yükü artıyor. İstanbul Sözleşmesi iktidarın hedefi oluyor. Barış isteyen akademisyenler AYM kararına rağmen işlerine iade edilmiyor. Bizim değil, patronların yüzünü güldüren bu düzen böyle gitmez. Herkesin insanca çalıştığı, ekonomik krizlerin emekçilere fatura edilmediği, grevlerin yasaklanmadığı, düşünce özgürlüğünün suç sayılmadığı, işkence ve kötü muamelenin yaşanmadığı bir ülke istiyoruz. Kadınlara yönelik cinsel istismarın, şiddetin yaşanmadığı bir ülke istiyoruz. Bu düzeni birleşerek değiştireceğiz” diye konuştu.

MIZRAKLI’NIN MESAJI OKUNDU

Alanda yerine kayyım atanan tutuklu Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın mesajı okundu.

Mızraklı’nın mesajı şöyle: “Kapitalist modernitenin bizleri sarmalayıp boğmaya çalıştığı bir dönemde, insani temel ölçülerimizden biri olan emekle, değerlerimizi koruyup mücadele etmekteyiz. İnsana ve onun ortaya çıkardığı emeğe saldırılar pervasızca devam etmektedir. Böylesi bir dönemde demokratik modernite de ısrar eden, tarafını belli eden, cesaretle ve azimle emeğin mücadelesini sürdüren herkesi saygıyla selamlıyorum.

Emekleriyle dünyamızı şekillendiren emekçilerin 1 Mayıs işçi bayramını kutluyor, özgür ve eşit bir yaşama olan inancımla bu zorlu mücadele de hepimize başarılar diliyorum.”

“HALK HER GÜN FAZLA YOKSULLAŞIYOR”

TTB Konsey Üyesi Halis Yerlikaya ise, “Zenginleri daha da zenginleştiren, yoksulları daha fazla yoksullaştıran bu kapitalist sistemin yarattığı eşitsizliklerin sonuçlarını her gün yaşıyoruz. Bir yanda açlık, yoksulluk ve işsizlik büyürken diğer yanda patronlar, sermayedarlar servetlerine servet katıyor. Bu siyasal iktidarın politikaları nedeniyle her gün daha fazla yoksullaşıyoruz. Her gün ekonomik krizin ağır bedelini ödüyoruz. Milyonlarca kişi açlık sınırında yaşıyor. Bu düzenin çarkları hepimizi eziyor. Bu düzen bizleri öldürüyor. Ülke kaynakların bir avuç zengine peşkeş çeken bu bozuk düzen nedeniyle yoksullaşan emekçiler, geniş halk kesimleri, işçileri gibi biz hekimler, biz sağlık çalışanları da geçinemiyoruz. Aylardır alanlarda “Emek bizim, söz bizim” dedik. Demeye de devam ediyoruz. 29 gün sonra Ankara’da, Beyaz Miting’de, hep birlikte “Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin” diye bir kez daha haykıracağız. Hastaneleri işletme, hastaları müşteri, sağlık çalışanlarını da köle gören anlayışa karşı toplumun sağlık hakkı için itirazı bir kez daha yükselteceğiz. Toplumda sağlıksızlık üreten tüm nedenlere karşı mücadele ediyoruz. Savaşlara, adaletsizliğe, baskılara, zulme, açlığa, yoksulluğa, bu gezegeni daha fazla kâar uğruna tüketim nesnesi görenlere, yaşamlarımızı tüketenlere, umutlarımızı hapsedenlere karşı mücadele ediyoruz. Bize dayatılan bu sömürü düzeninin kader olmadığını biliyoruz. Bizler, bu ülkenin tüm değerlerini ve güzelliklerini yaratanlarız. Birlikte değiştirecek gücümüz, bitmeyen umudumuz var” dedi.

“MEYDANLAR EMEKÇİLERİN MEYDANI”

Meydanların işçi ve emekçiler için direniş meydanı olduğunu belirten HDP Diyarbakır Milletvekili Dersim Dağ, şunları dile getirdi: “İktidarın zorba politikaları sonuçsuz kaldı. Emekçilerin mücadelesi her geçen gün büyüdü. 2022 yılı emekçilerin direniş yıldır. Alanlara çıkıp direnişlerini yükselttiler. Emekçilerin direnişi AKP-MHP iktidarının sonunu getirecek. İktidar, iktidarını ayakta tutabilmek için emekçiye, kadına, halklara saldırıyor. AKP-MHP iktidari kendisini savaş politikaları ile ayakta tutuyor.”

Yapılan konuşmaların ardından sanatçı Azad Bedran ve Eğitim Sen müzik grubunun şarkılarıyla kutlamalar son buldu.

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Canan Arık Mayıs 1, 2022 / 1:07 pm Cevapla

👏👏👏👏