Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu kuruldu « Gazete Baskın

23 Haziran 2024 - 17:28

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu kuruldu

Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu kuruldu
Son Güncelleme :

20 Aralık 2022 - 1:28

66 views

Diyarbakır’da faaliyet gösteren 82 sivil toplum, emek ve meslek örgütü, “Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu”nun kuruluşunu ilan etti.

MA’daki habere göre, Green Park Otel’de kamuoyuna deklare edilen platformun basın toplantısına, katılımcı örgütlerin temsilcileri katıldı. “Kentimize, kültürümüze ve tarihimize sahip çıkıyoruz” pankartının açıldığı toplantıda, ortak metnin Türkçesini DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Kürtçesi ise Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan okudu.

“Kent korunacak”

DTSO Başkanı Mehmet Kaya, şöyle dedi:

“Diyarbakır, 12 bin yıl öncesine dayanan tarihiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış sayısız kültürün kucaklaştığı kadim bir kenttir. Kentimizin; tarihine, kültürüne, mimarisine, sanatına, ekonomik kaynaklarına ve sosyal dokusuna sahip çıkma; bu amaçla sorunlarının tespiti ve çözümü gayesiyle siyasi görüş, ırk, din, dil, etnik köken, cinsiyet ayrımı olmaksızın her türlü farklılığıyla kentteki bütün aktörleri bir araya getirecek kent dayanışma ve koruma platformuna büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır.

“Bu farklılıklarımızla kentimizi korumak üzere Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma platformunu oluşturmaya karar vermiş bulunmaktayız.”

Platformun hedefleri şöyle sıralandı:

  • Ekonomik kalkınmanın, toplumsal ve çevresel unsurları bir arada gerçekleştirerek sürdürülebilirliğini sağlayarak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam; nitelikli eğitim, toplumsal cinsiyet eşitliği, yenilikçilik ve sürdürülebilir şehir yaşamını sağlamak,
  • Sosyal ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve kültürel değerlerin korunmasına katkı sunmak,
  • Katılım, çalışma uyumu, çok aktörlü ve toplumsal ortaklıklara dayalı yönetim anlayışını katkı sunmak,
  • Sivil toplumun gelişimine destek olunması ve sivil toplum kuruluşları ile yerel ve kamu yönetimleri arasında iletişimi güçlendirmek,
  • Kent kültürünün ve kent kimliğinin geliştirilmesine katkı sunarak, kent kimliğine duyulan bağlılık ile kentlilik bilinci arttırıp kente ilişkin ekonomik, sosyal ve çevresel kaynakların etkili, verimli ve adil bir şekilde kullanılmasını sağlamak,
  • Fiziksel, çevresel, sosyal ve ekonomik çerçevede kentlerin karşılaşabileceği her türlü tehlike, tehdit ve olumsuz durumlarla kenti oluşturan birçok dinamiklerin, aktörlerin ve kamu kurumlarının koordineli ve kapsamlı bir şekilde mücadele etmesine katkı sunmak olacaktır. 

Kaya, kentin tüm ekonomik ve sosyal gruplarını bir bütün halinde gördüklerini belirterek, istenen hedeflere ulaşmak için hiçbir ayrım gözetmeksizin katkı sunmak isteyen herkesi katkılarıyla ortaklaşmaya davet etti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.