Kocaeli Kent Tarihi ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyeleri için başvurular başlıyor! « Gazete Baskın

28 Mayıs 2024 - 20:16

Kocaeli Kent Tarihi ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyeleri için başvurular başlıyor!

Kocaeli Kent Tarihi ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyeleri için başvurular başlıyor!
Son Güncelleme :

16 Ekim 2022 - 8:51

49 views

İzmit Belediyesinin Büyük Taarruz’un 100. Yılında açılışını gerçekleştirdiği Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde Kent Tarihi ve Milli Mücadele Dönemi’ne dair anlatımlarla, Kocaeli Kent Tarihi Ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyelerinin başvuruları başlıyor

Kentte yaşayan gençlere kentin tarihini öğretmeyi amaçlayan İzmit Belediyesi Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde Kent Tarihi ve Milli Mücadele Dönemi’ne dair anlatımlar gerçekleştirecek. Atölye çalışmalarında aynı zamanda Milli Mücadele sürecinde bu bölgede yaşanmış konularında işleneceği atölye çalışmaları gerçekleştirilerek zafere giden yolda İzmit’in önemi anlatılacak. Böylelikle tarihe ilgi duyan öğrenciler bölgelerine dair bilgiler edinmiş olacak.

HER CUMARTESİ 2 AYRI OTURUM

14-18 Yaş Arası gençler 5-12-19-26 Kasım 2022, 18-24 Yaş Arası gençler ise 3-10-17-24 Aralık tarihlerinde atölye çalışmalarına katılacak. Atölye çalışmalarının başvuruları 17 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında yapılabilecek. Yapılan başvurular neticesinde tarihe meraklı 15’er genç, uzman kişilerce belirlenen kriterler dâhilinde seçilerek atölye çalışmasına hak kazanacak. Gençler her cumartesi günü Milli Mücadele Dönemi’nde İzmit ve Kent Tarihi üzerine iki ayrı oturumda atölye çalışmalarına katılacaklar.

ÇEŞİTLİ GEZİLER DE YAPILACAK

Atölyelere katılan gençler Prof. Dr. İbrahim Şirin ve Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Polatel tarafından verilecek dersler sonucunda gerçekleştirilecek son oturumda yazılı sınava tabi tutularak sertifika almaya hak kazanacaklar. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek atölye çalışmasında İzmit’in tarihi ile alakalı çeşitli geziler de yapılacak.

GENÇLERİN YAZILARI DERGİDE YAYINLANACAK

Böylelikle öğrenciler kenti hem akademik olarak hem de görsel ve işitsel olarak keşfetme imkânı bulacak. Tarihe meraklı gençler ayrıca tarih yazımına dair alacakları dersler neticesinde akademik bir yazım sürecini deneyimleyerek akademik hayata hazırlanmış olacaklar. Atölyenin son oturumunda yazılacak kompozisyon sonucunda uzman tarihçilerin seçeceği kompozisyonlar İzmit Belediyesi dergisi olan İzmit Kafası dergisinde yayınlanacak.

Kocaeli Kent Tarihi ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyeleri başvuru linki; https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScXO2aTiMie1elpOy6upNRcWr-bZA3cqcOEij5A3e0Y_R0T1g/viewform

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.