Mithat Sancar: Demirtaş’la görüş ayrılığı yok, iletişim aksaması var « Gazete Baskın

22 Haziran 2024 - 23:06

Mithat Sancar: Demirtaş’la görüş ayrılığı yok, iletişim aksaması var

Mithat Sancar: Demirtaş’la görüş ayrılığı yok, iletişim aksaması var
Son Güncelleme :

11 Aralık 2022 - 21:45

50 views

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, parti yönetimi ile Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş arasında görüş ayrılığı yorumlarının “iletişim aksamalarından” kaynaklandığını söyledi. Sancar, “Şartların elverdiği ölçüde düzenli bir iletişim içindeyiz. Böyle baktığımızda aramızda politikalarımızın esasına ilişkin fikir farklılıkları yok, ayrılık da yok” ifadelerini kullandı.

‘HDP Gerçekliğini Tam Kavrayamamışlar’

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’a konuşan Sancar, AKP’nin anayasa teklifi için HDP’yi ziyareti ve Demirtaş’ın ailesini ziyaretine izin verilmesi hakkında yapılan “İktidar seçim öncesi HDP ile yeni bir diyalog arayışında mı?” yorumlarını da değerlendirdi. Sancar, “Sizi etkileyen adımlar mı bunlar?” sorusuna, “Yani bu tür hamlelerle HDP’yi ve tabanını öyle etkilemenin mümkün olduğunu düşünenler veya böyle yorumlar yapanlar, en iyi yorumla Türkiye gerçekliğini bilmiyorlar, HDP gerçekliğini de tam kavramamışlar” yanıtını verdi.

‘Bizler Kimlerin Neyi Ne İçin Yaptığının Farkındayız’

Sancar, “Bu kadar mücadele birikimi, bedel ödemekten hiç kaçınmadan demokrasi ve barış mücadelesi yürütmeyi ve bunların yarattığı güçlü kolektif aklı hesaba katmamak, ya gerçeklikten kopuk olmak anlamına geliyor, ya da kötü niyetli bir yaklaşım olarak nitelendiriyorum” diyerek şöyle devam etti: “Bizler kimlerin neyi ne için yaptığının farkındayız. Seçim stratejileri ile ilgili hiçbir parti henüz doğru dürüst bir söz söylememişken, stratejisini ortaya koymuş, sözünü de açık söylemiş bir partiyiz.”

‘Korunaklı Alandan HDP’ye Ayar Vermeye Çalışmak Hadsizlik’

“Ayrıca, bu konunun özellikle, Kürt sorunuyla ilgili çeşitli hamleleri, seçimler için araçsallaştırılmasının, ciddi bir tehlike olduğunu, sorunun ağırlığı karşısında, çok vahim bir ciddiyetsizlik ve sorumsuzluk olduğunu da söylüyoruz” ifadelerini kullanan Sancar, “E bütün bunları da görebilecek kadar sağduyumuz, soğukkanlılığımız ve özgüvenimiz var. Bize bu konuda yöneltilen eleştirilerin bir kısmına baktığımızda güvenceli korunaklı alanlara çekilip, ahkam kesmek ve HDP’ye bu açıdan ayar vermeye çalışmak, hadsizliktir” çıkışı yaptı.

‘Öcalan Hakkındaki Yorumlar Tecrübe Veya Gerçekle Uyuşmuyor’

Sancar, İmralı’ya dönük yeni bir hamle bekliyor musunuz? sorusuna yanıtında ise “Bu konuda yapılan değerlendirmelerin de son derece tek yanlı ve haksız olduğunu söyleyeyim. Yani iktidar, İmralı’ya dönük bir hamle yaptığında, her şeyi iktidar belirleyebilirmiş gibi bir varsayım söz konusu” dedi. HDP Eş Genel Başkanı, “Öcalan’ın burada nasıl bir tutum takınacağını, hangi çerçevede devlet heyeti ile görüşmeyi kabul edebileceğini veya etmeyebileceğini hiç hesaba katmadan yapılan yorumların hepsi, tarihsel tecrübelerle de güncel gerçekle de uyuşmuyor” ifadelerini kullandı, Öcalan’ın avuatları, bağımsız heyetler veya kendileri ile görüşmesine imkan tanınması çağrısını yineledi.

‘Başörtüsü Teklifi, Seçim Hamlesi’

Mithat Sancar, AKP ve MHP’nin “ailenin korunması” ve başörtüsü serbestisini anayasal güvence altına almayı öngören anayasa değişikliği teklifini ise “seçim hamlesi” olarak yorumladı. Sancar, “Özgürlüklerle ilgili anayasal bir düzenlemenin seçim hamlelerine veya seçim hesaplarına bağlanmasını sorunlu” bulduklarını söyledi. 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.