NATO’DA “VETO” TÜRKİYE ve DIŞ POLİTİKA « Gazete Baskın

10 Haziran 2023 - 08:17

NATO’DA “VETO” TÜRKİYE ve DIŞ POLİTİKA

NATO’DA “VETO” TÜRKİYE ve  DIŞ POLİTİKA
Son Güncelleme :

18 Kasım 2022 - 15:48

84 views

Uluslar arası ilişkiler ve Diplomasi iç politika yaklaşımları dışında Nezaket İncelik Kelime derinliği içinde ihtiyatlı konuşma ister sorunları gizlilikle yönetmeyi ön görür..
Ulu orta konuşmayı iç politika gereksinimi üzerinden hareketinizi hiç taşımaz.
   Dış polikada temel kural Hakkaniyet esasına dayalı karşılıklı Reel Çıkarlardır. Güvenilir olmak Güven veren Devlet olmak Güvenilir Dost Müttefik olmak önemlidir
   Türkiyenin temel yapısı Batı Değerleri üzerinde kurulmuştur..
Akılcılık Tutarlı hareket ve REEL Gerçeğe dayalı Sulh üzerinden Diploması yürütmek Cumhuriyetin hedefidir
    NATO’YA müracaat eden Finlandiya ve İsveç hükümetine Türkiyenin VETO kullanacağını Dile getirmesi üzerinde düşnmek lazım…
    18 mayıs 2022 sabahı İsveç ve Finlandiyanın Nato nezdindeki Büyük Elçileri Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e Devletlerinin Nato’ya müracaat belgelerini sundular.
  Akabinde Türk Hükümetinin Finlandiya ve İsveç’in Natoya baş vurmalarına olumsuz bakdığı Veto edeceği yolunda ifadeleri uluslar arası camiaya düşmeye ses ve yankılanmaya başladı.
    Türk Hükümetince Veto konusunda PKK.lı unsurların Finlandiya ve İsveç hükümetlerince desteklendiği korunduğu yolunda gerekçe öne sürüldü…
   Dış politikada haklı olmak veya karşı tarafın haksız olması yeterli değildir muhataplarınıza haklı olduğunuzu ve karşı tarafın haksızlığını iyice ve doğru anlatmanız lazım.
   İçi boş hamasi söylemlerle iç politika üzerinden duygusallıkla Dış Politika konularına bakmak çok maliyetli tehlikeli ve kaybetme riski yüksek yaklaşımdır.
   Daha önemlisi muhatabınızında en az sizin kadar “Akıllı olduğunu” düşünmeniz ve “Uzun vadeli çıkarlarınız üzerinden konuya yaklaşım kazandırmanız lazım”.
   Pazarlık uluslar arası ilişkilerin tabiatında olan bir kavramdır içinde olduğumuz NATO ittifakında pazarlık Eşit ve Akıllı birazda gizlilikle yapılmaktadır..
    Türk Diplomasisinin Nato gibi bir ittifakta üyeler arası ihtilafların Aleniyete dökülmeden yapıldığını bilmesi lazım.
    İsveç ve Finlandiyanın Nato’ya alınması Batı güvenliğinin yeni bir şekillenmeye doğru gideceğini işaret ve  ifade ediyor
   Finlandiya’nın Rusya ile olan Sınırı 1300 km.dir.
     İsveç Baltık Denizinin en büyük adası Atlantik denizine çıkışı kontrol eden GOTLAND’A sahiptir. Bu yeni konsept Kuzey Avrupada Batı Demokrasilerinin stratejik üstünlüğüne yol açacağa benzemektedir
   İsveç Norveç müracaatının Ukrayna Rus savaşı sırasında gündeme taşımanın ayrı bir anlamı olduğunu yazmama gerek var mı..
   Evet Finlandiya ve İsveç’in Natoya Müracaatı kendi iradeleri dışında Güçlü müttefik ABD.nin teşviki ile olduğu kanaatındayım…
    Girişi ABD.nin teşvik ettiği bir durumda Türkiyenin Finlandiya ve İsveç’in girişini bloke etmesi ABD. unsuru yanında  zor gözüküyor.
      İsveç Dış Politika Enstütüsü Başkanı Jan Hellenberg Türkiyenin veto konusunun çözümü için *”Biden Erdoğan’ın kolunu bükecek aynı zamanda küçük bir kaç şeker verecek” tabii ki Biden yönetimi bunları gizlilik içinde kapalı kapılar arkasında yapacak diyor*..
   Burada aynı günlerde *Yunanistan Başbakanı Kryakos Miçotakis’i görkemli bir programlarla ABD. de karşılandığını sıcak görüşmelere muhatap edildiğini* de ifade ederek Türk Hükümetine Yunanistan üzerinden bir şeylerin hatırlatılmak istendiğini bu yolla ikazda bulunulduğunu ifade etmektede fayda olduğu kanaatındayım…
    Veto noktasında görüşmelerde F35.. F16 .. gündeme gelecek denilse de Türk Hükümet yetkililerinin ABD de şahsi mal varlığı ambargolarının konuşulacağını konuşulduğunu zannediyorum..
  Bu Veto ile Türk Liderliği PKK üzerinden direk Biden’e şahsi mal varlıkları için mesaj gönderiyor.
     ABD. Başkanı Biden’in dosyasında Demokrasi var Özgürlükler,
İnsan Hakları, İnsan Onuru,
Yargı Bağımsızlığı, Adil Seçim
Meclisin Şahsiyetinin iadesi istekleri de var.
   Türk liderliğinin geldiği noktada bunları nasıl karşılayacak karşılama kabiliyeti var mı..
Düşünmek gerekir..
     Öte yanda PKK Çıkışı ile haklı olduğunu zan ederken haksızlık noktasına da savrulursan ne olur..
     Nato bünyesinde oluşan krizi iç politikada ey Kılıçdaroğlu diyerek kavga modunda çözemezsin
    Zaten bu günlerde isveç başbakanın Türkiye ziyareti gönül alma kapı açma yolu araması kanaatındayım..
   Türkiyenin veto edebilecek gücünün olmadığını biz biliyoruz..
Yönetici hükümet yetkilileri de biliyor….
    Hükümete bağlı ana akım basın ve tv kanallarının maaşlı konuşmacılarının vetonun kahramanlık gösterisine taşınması itibar işareti demeleri boş hayalden ve zaaf kapatmadan başka bir şey değil…..
    Natonun son zirve toplantısı sonuç bildirisinde RUSYA’NIN ÇİN’İN ısrarla hasım ülke olduğu belirlenmişken Türkiyenin Natodan Çıkma tehdidi ve Rusya’ya yakınlaşmasının ne maliyet getireceğini yazmaya elim varmıyor. 
    Zaten yanlış kabadayı politikası üzerinden kaybedilen F35 ileri uçak teknolojisinin maliyeti kısa vadede 20 trilyon
$. “Dolar” uzun vade içinde Nasıl bir rakama ulaşacağı bilinmiyor
   Ekonominin bittiği kırılgan hale dönüştüğü…
   Uluslar arası itibarımızın sıfır seviyesinde gezindiği bu dönemde iç siyaseti konsolide etmek için Dış politikayı hesapsız riskler içine atmak akıllı bir iş olmaz ve çok yanlış adım olur
   Sonuç olarak Finlandiya ve İsveç’in Nato üyelik adaylığını duygusallıktan uzak Akılcılığı Gerçekçiliği Tutarlılığı esas alan bir değerlendirme yapmak iktidarın karar vericileri için çok önemli bir yoldur.
   Nato içinde Bir veto maliyeti gelecek nesiller için hayli yüksek olacaktır.
   Türkiye dış politikasının Batı ittifakları AB. ve NATO içinde olması
    F35 Uçak teknolojisine dönüşün düşünülmesi.
   Batı Demokrasileri Sosyal Siyasi ve Ekonomik yapısı içinde yer alma hedefinde olunması Türkiye için önemlidir…
    Türkiye Nato ittifakının yeniden yapılanmasında sözüne güvenilir GÜVEN Duyulan İTİMAT edilen müttefik olmalıdır.
  Burada Muhalefet birleşenlerinin de Korkmadan Suskunluğunu bozup iktidarı akla davet etmelerini Türkiyenin dış politika yaklaşımı SULH İÇİNDE YAŞAMA konseptini öne almalarını tavsiye ederim..
    Tekrar son söz Türkiye yüzünü Batıya dönmeli komşuları arasında SULH İnşaatına başlamalı ..
  Batı ittifaklarında Güvenilir müttefik olarak yerini almalı..
   Yarınlara Barış Dostluk üreten bir Türkiye umuduyla selamlıyorum.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.