Sancar’dan Erdoğan’a: Hükümetin başı Soylu mu « Gazete Baskın

28 Mayıs 2024 - 00:53

Sancar’dan Erdoğan’a: Hükümetin başı Soylu mu

Sancar’dan Erdoğan’a: Hükümetin başı Soylu mu
Son Güncelleme :

08 Kasım 2022 - 15:28

81 views

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, AKP grubunun ziyareti sonrası hedef gösterilmelerine tepki gösterdi. AKP’ye seslenen Sancar, “Karar verin. Bu hükümetin başı veya kalbi Soylu mu ya da siz misiniz? Eğer İçişleri Bakanı ise bu politikaların mimarı ve sahibi o zaman neden heyet gönderiyorsunuz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis grup toplantısında gündemdeki gelişmelere dair değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Genel Kurul’da görüşülecek Cemevleri ile ilgili yasa tasarısı öncesi Meclis önünde protesto eylemi gerçekleştiren Alevi örgütleri de katıldı.
 
HDP’yi diğer partilerden ayıran temel özelliğin demokratik seçeneklere dayanan, halkı esas alan çözüm odaklı bir politik mücadele yürütmeleri olduğunu belirten Sancar, “Bir taraftan Kürt sorunundan demokrasi ve adalet sorunlarına, ekonomik çöküşten, doğa talanına varana kadar bu ülkenin karşı karşıya bulunduğu temel sorunları yok sayan inkar eden derinleştiren bir iktidar anlayışı ile yüz yüzeyiz. Bıkıp usanmadan şu sözü tekrarlayacağım: Bu iktidar yalan, talan ve kan üzerine bir siyaset oluşturmuştur. Bu siyaset de toplumu bu felaketlere ve çıkmazlara sürükleyen temel faktördür. Öte yandan bizim dışımızdaki siyasal muhalefete baktığımızda tablo çok aydınlık görünmüyor. Sorunların kıyısında köşesinde dolanan kalıcı çözümler üretmekte gerekli basireti cesareti ve iradeyi ortaya koyamayan ya da koymayan bir muhalefet bloğu ile karşı karşıyayız. İşte HDP’nin demokratik siyaseti çözüm politikaları tam da burada önem kazanıyor. Devreye giriyor ve umudun adresi oluyor” dedi.

Kürt sorununda çözümsüzlük ve savaş politikalarından, asgari militarist yöntemlerden derhal vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen Sancar, “Sömürüyü örtmek için de Kürt sorununun çözümsüzlüğü ve savaş politikalarını kullanıyorlar. Emekçiyi birbirine düşman etmek için hareket ediyorlar, at koşturuyorlar. İşte bizler çözümsüzlük politikalarına, savaş uygulamalarına, nefret diline, ayrıştırma zihniyetine karşı bütünlüklü bir tavır ortaya koymak zorundayız. O tavır da bizlerin savunduğu Demokratik Cumhuriyete giden eşit yurttaşlık ve adalet yoludur” ifadelerini kullandı.

Özgür basına yönelik saldırılara tepki gösteren Sancar, toplumsal mücadelenin yükseltilmesi gerektiğini belirtti. Alevilerin mücadelesine ilişkin de konuşan Sancar, şunları söyledi: “Eşit yurttaşlık diyorsak öncelikle cemevlerinin ibadethane olarak tanınması ve bu statünün güvenceye alınmalıdır. Özgürlükçü, laik, eğitim talep ediyor; bizler de özgürlükçü, laik, eğitim talep ediyoruz. Din derslerinin Alevilerin çocuklarına zorla okutulmasına karşıyız. Sadece biz söylemiyoruz AİHM ve AYM kararları ortada. Ama bu iktidar bu kararları uygulamak yerine şimdi çeşitli oyunlar çevirerek, ‘Acaba Alevi mücadelesini nasıl bölebilirim, Alevi toplumunun içine nasıl nifak sokabilirim ve kendime nasıl yandaş bir Alevi camiası yaratabilirim?’ diyor. Ama nafile. Aleviler kırklar Meclisi geleneğinden geliyor. Bütün canların bir olmadan mücadelede başarının olmayacağını biliyor. O nedenle bu hesap Alevilerin tarihinden ve mücadele birikimden yüreğinden ve sözlerinden geri dönecektir. Biz de buradayız, hep birlikteyiz bu mücadele hepimizin mücadelesidir.”

Adalet Bakanlığının başkanlığında AKP heyetinin ziyaretini hatırlatan Sancar, şöyle devam etti: “Bakalım bu kıyamette neler var. Neden bu kadar fırtına koparılıyor. Bir kısa özet öncelikle. Evet Adalet Bakanın başkanlığında AKP heyeti grubumuzu ziyaret ediyor. Ardından spekülasyonlar ve senaryolar üretme yarışı başlıyor. Görüşmenin sebebi ve konusu belli. AKP heyeti ‘Başörtüsü düzenlemesine’ ilişkin Anayasa değişikliği teklifini anlatmak ve destek istemek için diğer partiler gibi bizim partimizi de ziyaret etti. Arkadaşlarımız da görüşmeyi yürüten Grup Başkanvekillerimiz ve Parti Sözcümüz de kendilerine temel ilkelerimizi hatırlattı ve bu teklifi eşbaşkanlar aracılığıyla kurumlarımıza taşıyacağımızı belirtti. Buraya kadar sorun var mı? Sorun var diyor bazıları. Bizim ilkelerimiz, stratejilerimiz belli. Daha önce yaptığımız açıklarımız da ortada, biraz önce ayların konuşmalarının özetini yaptım aslında. Ve konuşmaların değil yılların mücadelesinin kısa bir tablosunu sundum. Bizler demokratik işleyişi esas alan bir partiyiz, elbette bize gelen bir teklifi kurullarımızla konuşmadan açıklayamayız. Eşbaşkanlar dahi kurullarda tartışmadan bir konuda bağlayıcı bir karar açıklaması geleneğimizde yok. Yarınki MYK toplantımızdan sonra somut cevaplarımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Bizler için bir karmaşa yok, asıl karmaşa başkalarının kafalarında. Ve zihniyetlerinde. Her yerden tutarsızlık ve samimiyetsizlik akıyor. Sırayla ve özetle anlatmaya çalışayım. Hani derler ya bir şahsa anlatır gibi şahsın adını anmayayım.

İlk sözüm AKP’ye. AKP önce bir karar versin. Yürütmeyi veya kabineyi kim temsil ediyor? Adalet Bakanı mı, İçişleri Bakanı mı? Heyetimizle görüşme talebinde bulunan AKP, Adalet Bakanı başkanlığında bir heyet gönderiyor, ertesi gün İçişleri Bakanı hakaretlerine, tehditlerine devam ediyor. Bize saldırılarını daha da yükseltiyor. Karar verin. Bu hükümetin başı veya kalbi Soylu mu ya da siz misiniz? Eğer İçişleri Bakanı ise bu politikaların mimarı ve sahibi o zaman neden heyet gönderiyorsunuz? Neden uzlaşma için partileri geziyorsunuz bize geliyorsunuz. Sürekli nefret düşmanlaştırma iftira hakaret konuşmaları yapan her türlü kumpasın arasından çıkan, kirli işlerin içinde olduğuna dair sayısız büyük albümlere sahip bir kişi İçişleri Bakanı sizi temsil ediyorsa bize gelen heyet kimi temsil ediyor. Buna karar verin.

Gelelim AKP heyetinin ziyaretinde bizim AKP ile işbirliğine hazır olduğumuz yorumunu yapanlara. Bu iktidarın yerleştirmeye çalıştığı rejime karşı en etkili mücadeleyi biz yürütmüyor muyuz? Üstelik konforlu alanlara çekilerek, korunaklı sığınaklarda yer kaparak değil bedel ödeyerek yürütüyoruz bu mücadeleyi. Eski eş genel başkanlarımız milletvekillerimiz binlerce onbinlerce yoldaşımız seçilmiş belediye başkanlarımız, PM üyelerimiz bu mücadeleyi kararlılıkla yürüttükleri için bedel ödüyorlar.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.