Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerleri bildirilsin « Gazete Baskın

2 Mart 2024 - 05:59

Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerleri bildirilsin

Şeyh Said ve arkadaşlarının mezar yerleri bildirilsin
Son Güncelleme :

29 Haziran 2022 - 18:00

57 views

 

Şeyh Said ve Arkadaşları Derneği, Şeyh Said’in idam edilmesinin yıl dönümüne ilişkin Diyarbakır Dağkapı Meydanı’nda anma etkinliği gerçekleştirdi. Şeyh Said’in resminin açıldığı anmaya, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanları, Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, DBP İl Eşbaşkanı Hayrettin Altun, İnsan ve Özgürlük Partisi, Diyarbakır Barosu ve çok sayıda yurttaş katıldı. Basın açıklaması İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya okudu.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şeyh Said ve arkadaşları bundan 97 yıl önce şehadete ulaştılar. Baskıya, zulme, inkâra ve yok edilmeye karşı çıktılar. Bunun için kıyam ettiler. Adı İstiklal Mahkemesi olan ama gerçekte yargılama yapmayarak sadece yargıyı açıklayan bir heyetin kararıyla haklarında idam kararı verildi.

1925 Direnişinin üzerinden 97 yıl geçmesine rağmen olayın tarihsel ve toplumsal gerçekliği tüm yönleriyle açıklığa kavuşmuş değil. Şeyh Said ve arkadaşları hakkındaki idam kararları usulünce yapılan bir yargılama sonucunda verilmedikleri gibi cenazeleri de ailelerine teslim edilmeyerek hem haklı direnişleri ve hem de adlarının yaşatılmasının önüne geçilmek istendi.

Şehitlerimizden bile korkuyorlar…

Şeyh Said efendi ve arkadaşlarından önce Cibranlı Halit Bey, Yusuf Ziya Bey ve dava arkadaşlarından başlayarak Kürtlerin cenazelerini vermemeye, defnedildikleri yerleri gizlemeye, mezarlarını tahrip etmeye başladılar. Şeyh Said ve Dava Arkadaşları Cibranlı Halit Bey Seyid Abdulkadir ,Şeyid Abdulkadirin Oğlu ve arkadaşları, Seyit Rıza, Saidê Kurdî ve daha sayamadığımız çok sayıda Kürt değerlerinin mezar yerleri bilinmemektedir.

İdam edilmelerinden sonra 1938 yılında çıkarılan 3527 sayılı kanun ile İstiklal Mahkemelerinin kararlarıyla mahkûm olanların cezaları af edilmiş, cezaları infaz edilenlerin ise itibarları iade edilmiştir. İtibarın iade edilmesi bile şehadet yıldönümüne denk getirilmiştir. Bu kanunun yayımı özel olarak 29 Haziran tarihine denk getirilmiştir.

Kürt milletinin bu onurlu önderlerine bir mezar yerinin bile fazla görülmesi sadece ailelerini değil tüm toplumu tahkir etme amacını taşımaktadır. Bu politik karar hiçbir dini, hukuki, ahlaki ve insani kuralla açıklanamaz. Bu tutum sadece ölüye duyulan öfke ile açıklanamaz. Aynı zamanda toplum hafızasız bırakılmak istenmektedir.

Buradan çağrımız başta Şeyh Said efendi ve arkadaşları olmak üzere Seyid Abdulkadir Cibranlı Halit Bey, Seyit Rıza , Saidê Kurdî ve diğer tüm şehitlerimizin usulünce defin hakkı ve mezar yerlerini istiyoruz.

Şehadetlerinin 97. Yıldönümünde Şeyh Said’in; Değersiz dallarda asılmama pervam yoktur. Mücadelem, İnancım ve Milletim içindir. Yeter ki torunlarım düşmanlarıma karşı beni mahcup etmesinler.” Sözlerini sürekli hatırda tutarak Şeyh Said ve arkadaşlarının şahsında hak, adalet, onur ve özgürlük uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, uğruna canlarını verdikleri ideallerini gerçekleştirmek kararlılığında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz”

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.