Sütü kesilen anneye cezaevinde mama için sıcak su verilmedi « Gazete Baskın

28 Mayıs 2024 - 01:57

Sütü kesilen anneye cezaevinde mama için sıcak su verilmedi

Sütü kesilen anneye cezaevinde mama için sıcak su verilmedi
Son Güncelleme :

01 Eylül 2022 - 15:56

36 views

Bebeği ile tutuklanan Rojavalı Reyhan Abdi’nin avukatı, Abdi’ye bebeğine mama yapmak için sıcak su verilmediğini söyleyerek, “Yaşanan hukuksuzluğa karşı Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazımızı yapacağız” dedi.

 

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, 26 Ağustos’ta “örgüt üyesi” iddiasıyla 2 aylık bebeğiyle gözaltına alınan ve üç gün boyunca İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan Rojavalı Reyhan Abdi’nin tutuklanmasına ilişkin dernek binasında açıklama yaptı. Açıklama metnini ÖHD Çocuk Hakları Komisyonu’ndan avukat Emine Umaz okudu.

 

‘ÇOCUĞUN YÜKSEK YARARI’

 

Umaz, bakıma muhtaç çocukların annelerinin, cezaevi dışı çözümler düşünülmeden hapsedilmesiyle, Türkiye’nin taraf olduğu Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ihlal edildiğini belirtti. Umaz, “Zira sözleşme ile birlikte çocukların gelişimi, eğitimi, barınma, sağlık, beslenme, anne-baba ile ilişki kurabilmesi gibi haklar güvence altına alınmıştır. Fakat tutuklama tedbirlerinin uygulanması bu hakların yüksek oranda ihlal edilmesine yol açmakta, çocukların ruhsal gelişiminde telafisi imkansız zararlara sebep olmaktadır. Çocukları bulunan kişilere bu tarz tutuklama tedbirleri uygulanmadan önce, ‘çocuğun yüksek yararının’ göz ardı edilmemesini talep etmekteyiz” şeklinde konuştu.

 

‘BAKIMA MUHTAÇ 400 ÇOCUK’

 

Adalet Bakanlığı’nın 2022 verilerine göre Türkiye cezaevlerinde kalan ve bakıma muhtaç çocuk sayısının yaklaşık olarak 400 civarında olduğunu vurgulayan Umaz, “Adalet Bakanlığı’nı, çocukların gelişim sağlığında son derece önemli olan bu konuda daha hassas olmaya ve kapsamlı bir çalışma yürütmeye davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Üç gün önce annesi ile birlikte cezaevine gönderilen 2 aylık bebeğin sağlık ve beslenme imkanlarının cezaevi şartlarında karşılanamayacağını sözlerine ekleyen Umaz, tutuklama tedbirinin daha büyük mağduriyetlere yol açmaması adına söz konusu tedbire biran önce son verilmesi gerektiğini belirtti.

 

TERCÜMANIN YANLIŞ AKTARIMI

 

Reyhan Abdi’nin avukatı Ferat Boğatekin da, Abdi’nin 3 gün boyunca bebeği ile beraber gözaltında tutulduğunu ve ancak Savcılık aşamasında olaya müdahil olabildiklerini belirtti. Abdi’nin emniyette ifadesinin tercüman eşliğinde alındığını ancak tercümanın yanlış aktarımından dolayı “örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla savcılığa sevk edildiğine dikkat çeken Boğatekin, sözlerine şöyle devam etti: “Savcı ile görüştüğümüzde adli kontrol ya da ev hapsi uygulanmasını talep ettik. Ancak, tutuklamaya sevk edildi. Bir fotoğraf üzerinden gelişen ve müvekkilimin YPJ’ye katıldığı iddiası var. Müvekkilim Rojavalı olduğu için YPG içinde yer aldığını söylese de, o dönemin koşullarından dolayı yer aldığını ve şimdi yer almadığını belirtmiş ve beş yıldır Türkiye’de olduğunu söylüyor. Örgüt üyeliği suçlarında tutuklama için Anayasa içtihatlarında örgütle organik bağ aranır bunlar olmadan müvekkilim tutuklandı” diye belirtti.

 

MAMA İÇİN SU VERİLMEDİ

 

Tutuklandıktan sonra Abdi’nin Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne götürülmesinin ardından yüz yüze görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Boğatekin, Abdi ve bebeğinin hijyenik olmayan koşullarda tutulduğunu ifade etti. Boğatekin “Koşullardan dolayı annenin sütü kesildi. Bebeğe mama hazırlamak için sıcak su istediği halde verilmemiş. Çocuk, koşullardan dolayı kabızlık sorunu yaşadı. İlk tutuklandığında bebek bezi verilmiş ama bezleri bittiğinde kantinden alması gerekecek. Yaşanan hukuksuzluğa karşı yarın Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazımızı yapacağız” dedi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.