ABD’deki ilkokul katliamı görüntülerinden aile trajedisi çıktı « Gazete Baskın

27 Ocak 2023 - 20:54

ABD’deki ilkokul katliamı görüntülerinden aile trajedisi çıktı

ABD’deki ilkokul katliamı görüntülerinden aile trajedisi çıktı
Son Güncelleme :

14 Temmuz 2022 - 13:50

17 views

Ruben Ruiz

Amerika Birleşik Devletleri’nde’nin (ABD) Teksas eyaletindeki Uvalde kasabasında 19 ilkokul öğrencisini ve 2 öğretmenin öldürüldüğü olayla ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

Son olarak, 18 yaşındaki Salvador Ramos isimli saldırganın Robb İlkokulu’nda düzenlediği saldırıya ilişkin yeni görüntüleri ortaya çıkmış, polis teşkilatı ‘ihmal’ iddiasıyla suçlanmıştı.

Görüntülerde saldırı anında telefonu kontrol eden polis, büyük tepki toplamıştı. 

Hedefteki polisin memur Ruben Ruiz olduğu ve o gün vurularak öldürülen öğretmen Eva Mireles’in kocası olduğu belirlendi.


Öğretmen Eva Mireles

Öğretmen Eva Mireles, eşini arayarak öldürülmek üzere olduğunu söyleyince polis memuru Ruiz, olay yerindeki karını kurtarmaya çalıştı ancak güvenlik gerekçesiyle engellendi.  

Albay Steven McCraw, Ruiz’in koridorda ilerlemeye çalışırken gözaltına alındığını ​​ve silahının elinden alınarak uzaklaştırıldığını açıkladı. 

TEPKİ ÇEKEN GÖRÜNTÜLER

Görüntülerde saldırgan, öğretmenlere ateş açarak okula giriyor. Öğretmenler ise canlarını kurtarabilmek için okula kaçıyor. Okula giren saldırgan, bir süre koridorda yürüyor.

Bir ilkokul öğrencisi, elinde AR-15 tipi yarı otomotik silah olan saldırganı görüp kaçıyor.

Ardından saldırgan, bir sınıfa girip 2 buçuk dakika boyunca ateş ediyor.

Polisler okula 3 dakika sonra geliyor. Ancak polisler, silahlı saldırgan kendilerine ateş açınca siper alıyor.

77 DAKİKALIK İHMAL İDDİASI

Yaklaşık 19 dakika bina çevresine ek güvenlik gücü konuşlanıyor. Saldırganın etkisiz hale getirilmesi 77 dakika sürüyor.

Polisin geç müdahalesi Amerika Birleşik Devletleri’nde tartışma konusu olmuştu.

Saldırıdan bir süre sonra, katliamın izlerini taşıyan ilkokulun yıkılmasına karar verilmişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

BENZER HABERLER

Tarihin her anında kendini egemen olarak gören işgalciler tarafından Kürdistan coğrafyası sömürülmüş, doğası katledilmiş, bugün gelinen noktada kırım daha kirli yöntemlerle devam ettirilmektedir. Özellikle AKP iktidarıyla birlikte, faşizm her alana sirayet etmiş, kırım hız kazanmış, tarihimize, kültürümüze, doğaya saldırılar en acımasız boyutlara ulaşmış, hafızayı yok etme üzerine sürdürülen politikalarla Kürt halkı hedef haline getirilmiştir. Savaş pratiklerinin bir sonucu olarak, yıllardır sistematik olarak devam eden orman yangınlarıyla bir ekosistem yok ediliyor. Günlerce yangınlar devam etmesine rağmen müdahale edilmemesinin yanında, yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar engelleniyor. Kürdistan’da yakılan ormanlar ırkçı politikalar sebebiyle basında, sosyal medyada yer almıyor, ekoloji örgütlerince görünmez kılınıyor, yeteri kadar ses yükselmiyor. Orman yangınlarıyla yok edilmelerden sonra, bugün kırım farklı boyutlara ulaştı. Şırnak başta olmak üzere Kürdistan’ın farklı bölgelerinde ağaç kesimleri gerçekleştirilmektedir. Ekolojik varlıklar; savaş pratiğiyle gözlerimizin önünde her gün yok ediliyor. Yok etmenin yanında ranta da dönüşen bu saldırılarla, bir insanın bedeninden uzuvları sökülürcesine, ağaçlar topraktan kökleriyle sökülüp kamyonlarla farklı illere taşınıp, satılıyor. Bizler tarihine, kültürüne, değerlerine, doğaya sahip çıkanlar olarak; bir yaşamın son bulmaması adına 17 Eylül’de Cizre’de buluşuyoruz. EKOLOJİ; toplumuyla, ormanıyla, havasıyla, suyuyla vardır. Toplumsal hakikatimizle sesimizi yükseltiyoruz;  gençler, kadınlar, sivil toplum örgütleri, partiler, dernekler, sendikalar, odalarla birlikte ve toplumun her kesimini ve bir bütün olarak Türkiye ve Kürdistan halkları olarak ‘talana ve soykırıma karşı özgürlük’ diyerek Cudi’ye yürümek üzere Cizre’ye davet ediyoruz.
Tarihin her anında kendini egemen olarak gören işgalciler tarafından Kürdistan coğrafyası sömürülmüş, doğası katledilmiş, bugün gelinen noktada kırım daha kirli yöntemlerle devam ettirilmektedir. Özellikle AKP iktidarıyla birlikte, faşizm her alana sirayet etmiş, kırım hız kazanmış, tarihimize, kültürümüze, doğaya saldırılar en acımasız boyutlara ulaşmış, hafızayı yok etme üzerine sürdürülen politikalarla Kürt halkı hedef haline getirilmiştir. Savaş pratiklerinin bir sonucu olarak, yıllardır sistematik olarak devam eden orman yangınlarıyla bir ekosistem yok ediliyor. Günlerce yangınlar devam etmesine rağmen müdahale edilmemesinin yanında, yangına müdahale etmek isteyen yurttaşlar engelleniyor. Kürdistan’da yakılan ormanlar ırkçı politikalar sebebiyle basında, sosyal medyada yer almıyor, ekoloji örgütlerince görünmez kılınıyor, yeteri kadar ses yükselmiyor. Orman yangınlarıyla yok edilmelerden sonra, bugün kırım farklı boyutlara ulaştı. Şırnak başta olmak üzere Kürdistan’ın farklı bölgelerinde ağaç kesimleri gerçekleştirilmektedir. Ekolojik varlıklar; savaş pratiğiyle gözlerimizin önünde her gün yok ediliyor. Yok etmenin yanında ranta da dönüşen bu saldırılarla, bir insanın bedeninden uzuvları sökülürcesine, ağaçlar topraktan kökleriyle sökülüp kamyonlarla farklı illere taşınıp, satılıyor. Bizler tarihine, kültürüne, değerlerine, doğaya sahip çıkanlar olarak; bir yaşamın son bulmaması adına 17 Eylül’de Cizre’de buluşuyoruz. EKOLOJİ; toplumuyla, ormanıyla, havasıyla, suyuyla vardır. Toplumsal hakikatimizle sesimizi yükseltiyoruz; gençler, kadınlar, sivil toplum örgütleri, partiler, dernekler, sendikalar, odalarla birlikte ve toplumun her kesimini ve bir bütün olarak Türkiye ve Kürdistan halkları olarak ‘talana ve soykırıma karşı özgürlük’ diyerek Cudi’ye yürümek üzere Cizre’ye davet ediyoruz.